Stel je eens een mooi mens voor. Man, vrouw, doet er niet toe. Een lekker ding, een beauty. Een stuk, zeg maar. Zo iemand die een kamer binnenloopt en iedereen denkt: Wow! Nou ja, iedereen… Smaken verschillen natuurlijk. Zo ook met het woord stuk.
Stel je vervolgens een plaats of gelegenheid voor waar de meest spannende, moderne dingen te beleven zijn. Een plek waar je geweest wilt zijn en gezien wilt worden. Een plaats waarvan iedereen zegt: Daar gebeurt het! Nou ja… Zo ook met het woord gebeuren.
Succesverhaal
Stuk en gebeuren hebben het goed gedaan. Niemand weet precies wanneer het begonnen is – ergens in de jaren tachtig, geloof ik – maar er was een tijd dat stuk en gebeuren menig stoffig brein binnenliepen en ergens in het onderbewuste zei iets: Wow… dat woord “gebeuren”, daar gebeurt het. En dat “stuk”, wat is dat een lekker ding, dat is een beauty. Als ik daar arm in arm mee door het leven ga, dan word ik ook vast veel vlotter en spannender. Dan ben ik waar het gebeurt.
En toen brak er een stormachtige periode aan waarin elke manager, personeelsfunctionaris, beleidsmedewerker, cocktailpartyenthousiast, projectleider en zijn neef prat ging op zijn stuk en te koop liep met de meest uiteenlopende soorten gebeuren.
Ik verzin een paar voorbeelden:
- Wat deze afdeling nodig heeft is een stuk flexibiliteit. (Ach…)
- Het rapport moet echt nu af, want volgende week begint het reorganisatiegebeuren. (Nou nou.)
- Bij onze arbeidsvoorwaarden hoort natuurlijk ook een stuk bonushonorering. (Zucht.)
- Het ontwikkelingsgebeuren verdient meer aandacht dan het nu krijgt. (Tuurlijk.)
- In het nieuwe werk van deze schilder zie je een stuk expressie terug dat er lang niet geweest is. (Poe poe…)
En meer van dat soort over het paard getilde onzin waarmee de stijl en inhoud van de communicatie een stuk slechter werd.
Stopwoordjes
Eigenlijk zijn deze en andere vermeend chique modetermen een soort stopwoordjes. Laat iemand die dus als stopwoordje heeft een opname van zichzelf horen – dan schrikt hij er dus zelf van hoe vaak hij dat woordje dus gebruikt. Oftewel: mensen hebben op een bepaald moment niet eens meer door dat zulke stukken gebeuren volkomen overbodig zijn.
Gelukkig lijkt gebeuren een stille dood te zijn gestorven. Hier en daar zie je mensen nog reanimatiepogingen wagen, maar hopelijk is het nu toch echt afgelopen. En met een beetje geluk was ook stuk maar een rage. Je ziet er nog wel eens eentje flaneren – zoals je ook “tof”, “heavy” en “mieters” nog wel eens hoort – maar stuk is lang niet meer het lekkere ding dat het ooit was.
Stukje
Deze vermeende schoonheidskoningin weet alleen niet van ophouden. Wat doe je als je de deur voelt dichtgaan? Je maakt jezelf een beetje kleiner, je knijpt en je wrikt om te kijken of je er zo alsnog door kunt komen. Vandaar dat dit modewoord aan een tweede leven begon, in de vorm van stukje. Van een beetje cosmetische chirurgie kun je alleen maar mooier worden, moet het gedacht hebben.
Klinken dit soort zinnen je bekend in de oren?
- Wat de hedendaagse werknemer zoekt, is een stukje zelfverwezenlijking.
- Goede beleggingsfondsen bieden een stukje zekerheid in de hectische wereld van het effectenverkeer.
- Door het gebruik van het woord “stukje” kunt u aan uw teksten een stukje modern elan geven.
Ja ja…
Laat het duidelijk zijn. Omzeil stukje (en ook stuk) als ware het een enge ziekte. Dit kleine woordje is allesbehalve een beauty. Het is beslist geen lekker ding. Sterker nog, het is een lelijke taart. Of, zoals het modern elan het wellicht nog steeds wil: “een stukje taartgebeuren”.